nizka samopodoba
Zdravje in prehrana

Kako premagati nizko samopodobo in zgraditi samozavest

Nizka samopodoba je velika težava sodobne družbe. To je občutek dvoma vase, negativnih misli in nezadostnosti. Takšno mišljenje pogosto vpliva tudi na druge vidike življenja posameznika. Pogosto je prisoten tudi strah pred neuspehom, primerjamo se z  drugimi, kar negotovost in pomanjkanje samozavesti še poglobi. Na srečo so na voljo številne tehnike, ki izboljšajo našo samopodobo. Preberite si več o tem na https://www.eft.si/slaba-samopodoba/ in naredite korak k spremembam in boljšemu življenju.

Kaj je nizka samopodoba?

Kot že ime pove, je samopodoba to, kako se vidimo. Kako gledamo na naše sposobnosti in vrednosti. Kadar imamo nizko samopodobo, je najpogosteje prisoten strah, da nismo dovolj dobri. Ne verjamemo, da smo vredni spoštovanja in ljubezni. Poleg tega ves čas dvomimo o sebi, svojih sposobnostih. Da tako mislimo, je možnih več vzrokov. Morda to izhaja še iz negativnih izkušenj iz otroštva ali pa smo dobili neprimerne kritike od vrstnikov, družbenih norm ali pa so nas do takšnih občutkov pripeljali nekateri osebni neuspehi.

Nizka samopodoba lahko močno vpliva na nas, predvsem pa na naše odnose, na kariero, socialne interakcije in splošno zadovoljstvo v življenju. Izogibamo se izzivom, smo bolj pasivni, imamo težave pri sprejemanju odločitev, ker ne zaupamo vase. To vodi do osamljenosti, depresije in anksioznosti.

nizka samopodoba

Kako premagati nizko samopodobo?

Pomembno je sprejeti dejstvo, da imamo nizko samopodobo in nato narediti korake, ki bi stanje spremenili.

  • Prepoznavanje in izzivanje negativnih misli

To, da spoznamo, kaj je narobe in katera napačna mišljenja imamo, je prvi korak, da lahko stvari, ki nas ovirajo odstranimo. Poleg tega lahko spoznamo, da so naše misli pretirane in nerealistične. Nato spremenite način razmišljanja. Namesto “Nikoli ne bom uspešen” si recite “Trudim se in se učim, uspeh bo prišel.”

  • Biti prijazen do sebe

Majhna mera samokritike je zdrava, ko pa to preseže zdrave meje, lahko nastopi nizka samopodoba. Ne smemo se obsojati in vse čas videti v sebi negativne stvari. Nihče ni popoln in tega se je potrebno zavedati. Prav tako je treba vedeti, da smo ljudje različni in da ne moremo slediti popolnim fotografijam na omrežjih. Tudi napake so del življenja in moramo jih sprejeti kot učenje, ne kot neuspeh.

  • Postaviti si realne cilje

Če so cilji naravnani tako, da jih lahko dosežemo, potem to doseganje spodbuja našo dobro samopodobo. Preveliki in nedosegljivi cilji nam dajejo občutek neuspeha. Če pa vidite napredek, se počutite bolj uspešne. Vsak dosežen cilj, ne glede na to, kako majhen je, lahko prispeva k izboljšanju samozavesti.

  • Obkroženi s podporo

Če so ob vas ljudje, ki vas spoštujejo, spodbujajo in cenijo, se boste počutili bolje in bolj samozavestno. Nizka samopodoba pogosto vodi v toksične odnose, kjer se občutki nevrednosti še poglabljajo. Poiščite ljudi, ki vas cenijo takšne, kot ste, in ki vas bodo spodbujali na poti do boljše samopodobe.

  • Osredotočenost na svoje močne točke

Ne osredotočite se na svoje pomanjkljivosti, temveč na svoje močne točke. Spomnite se na uspehe, talente, dosežke in to vam bo vrnilo pozitivno mišljenje o vas.

Kako vzdrževati visoko samopodobo?

Če boste sledili zgornjim korakom, bo nizka samopodoba počasi izpuhtela. Potem je pomembno, da to vzdržujete in rastete. Redna refleksija, pozitivni notranji dialog in vzdrževanje zdravih odnosov vam bodo pomagali ohranjati samozavest in preprečevati vrnitev v stare vzorce negativnega razmišljanja.

Nizka samopodoba je izziv, vendar ni nepremagljiva.